1826 yılında Varşova’da kurulmuştur. İlk kuruluşunda Matematik, Kimya ve Mühendislik olmak üzere üç fakültede eğitim hayatına başlayan üniversite bugün 2 bin kişilik akademik kadrosu ile Polonya’nın ve Avrupa’nın en iyi teknik üniversiteleri arasında çok önemli bir konuma sahiptir.

Lehçe dilinde 18 fakültede okuma imkanı vardır. Üniversite İngilizce eğitimde pek çok seçenek sunmaktadır.

Üniversite 5200 öğrenciye yurt olanağı sağlamaktadır. Öğrenciler tek, çift ya da üç kişilik odaları ya da apart otel dairleri tercih edebilmektedir. Yurt kompleksinde spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane, tv odası, çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır.

Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • İnşaat Mühendisliği 4000 Euro
 • Elektrik Mühendisliği 3000 Euro
 • Elektronik ve Bilişim Mühendisliği 4000 Euro
 • Uzay Mühendisliği 3000 Euro
 • Enerji Mühendisliği 3000 Euro
 • Bilgisayar Bilimleri 3300 Euro
 • Çevre Mühendisliği 3000 Euro
 • Mimarlık 5000 Euro
 • İnşaat Mühendisliği 5000 Euro
 • Elektrik Mühendisliği 4000 Euro
 • Elektronik ve Bilişim Teknolojileri 5000 Euro
 • Uzay Mühendisliği 3000 Euro
 • Bilgisayar Bilimleri 4200 Euro
 • Mekatronik (Mühendisliklerde Optik Bilimi) 2700 Euro
 • Global Üretim Mühendisliği ve Yönetimi 2500 Euro

Başvuru Koşulları

Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabiliyoruz.

 

Üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Nisan – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak bazı bölümlerde kontenjan olduğu için bu süreye kadar beklenilmemesi gerekir.

Polonya Eğitim Sistemi

Polonya eğitim sistemi ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra önemli değişiklikle geçirmiş ve standartları Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir. Polonya’da öğrenciler 19 yaşında orta öğrenimi bitirip matura sınavına girerler ve Matura Sertifikası (Swiadectwo Dojrzalosci) almaya hak kazanarak üniversitelere yerleştirmeleri yapılır. Polonya’da yüzden fazla üniversite vardır.
Teknik üniversiteler, işletme ve ekonomi akademileri, mühendislik ve tarım üniversiteleri, tıp fakülteleri ve daha birçok seçenek Polonya’da mevcuttur. Gene olarak 2 çeşit akademik derece vardır; lisans (Licencjat) ve Master Derecesi (Tytul Magistra). Polonya’da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürer.
Master derecesini tamamlayan öğrenciler daha sonra ek Podyplomowe (Postgraduade Degree) adı verilen eğitimlere katılabilir. Bu eğitimler genellikle iki ya da üç sömestr sürer.

Polonya`da Üniversite Sistemi

Polonya eğitim için harika bir ülkedir. Uygun fiyatlı birçok program bulabilirsiniz. Polonya da ki üniversiteler yabancı öğrencileri iyi bir şekilde karşılamaktadırlar. Polonya şehirleri ise okumaya uygun olanakları yanında birçok da atraksiyon sunmaktadırlar.
Polonya’nın oldukça etkileyici eğitim ve öğretim geleneğinin temelleri orta çağa dayanmaktadır. Krakow ‘da ki Jagiellonian Üniversitesi 14.yy’da kurulmuş olup, Avrupa’daki en eski üniversitelerden biridir.

Neredeyse tüm büyük şehirlerde özel ve de devlet okulları üçüncü kademe eğitim vermektedir. Sunulan program çeşitliliği oldukça çeşitli olup, okullar seçenekleri talebe göre her geçen gün arttırmaktadırlar. Polonya diplomaları Avrupa Birliği (AB) ve dünya çapında tanınmaktadır, tanıyan ülkeler arasında ABD, Kanada ve Avustralya vardır. Polonya’da okumak size hem sıkı bir eğitim alma şansını hem de AB ve diğer ülkelerde iyi bir iş bulma şansı sağlayacaktır!
Leh eğitiminin yüksek kalitesi, Uluslararası kariyer yapan Leh bilim adamlarına bakarak anlaşılabilir. Mesela ilk bütün yüz transplant işleminin, Poznan Tıp Akademisi mezunu olan Maria Siemionow’un önderliğindeki bir grup cerrah tarafından ABD’nde yapıldığını biliyor muydunuz?
Eğer Polonya’da eğitim görmeyi tercih etti iseniz, Polonya Devlet Bursu Bursuna başvurabilirsiniz. Eğitim masrafınızı azaltmanız için başka yollar da mevcuttur.

EĞİTİM ALMAK ARTIK ÇOK KOLAY

BİZLE GÖRÜŞMEDEN EĞİTİMİNİZE KARAR VERMEYİN.